Centrum Technologii ICM

Ruszył największy komputer do analiz Big Data w Polsce!

Dwa superkomputery o olbrzymiej mocy obliczeniowej, zaawansowany system przechowywania i udostępniania danych oraz laboratorium wizualizacji mają pomóc polskiej gospodarce rozwijać się szybciej niż do tej pory. W Warszawie otwarto Centrum Technologii ICM UW – najnowocześniejszy w Polsce ośrodek technologii obliczeniowych, którego celem jest wspieranie polskiego biznesu, administracji publicznej oraz nauki. To jeden z najnowocześniejszych tego typu ośrodków w Europie.

Budowa Centrum Technologii ICM trwała trzy lata i kosztowała 162 mln zł (85% tej kwoty to środki unijne). Głównym elementem projektu o nazwie OCEAN było powstanie na warszawskiej Białołęce nowoczesnej serwerowni o powierzchni ponad 6000 m². To najbardziej zaawansowany technologicznie obiekt w Polsce, którego „sercem” są dwa nowe superkomputery o olbrzymiej mocy obliczeniowej. Każdy z nich będzie teraz spełniał ściśle określone zadania:

  • Okeanos to superkomputer Cray XC40 o mocy ponad 1 petaflopa, który będzie służył do modelowania matematycznego i generowania dużych ilości danych;
  • Enigma to – wyprodukowany przez Huawei – największy w Polsce superkomputer do Big Data. Posiada ponad 8 tys. rdzeni obliczeniowych i ma pojemność pamięci przekraczającą 8 petabajtów. Komputer bazuje na technologii Apache SPARK.

Centrum Technologii ICM UW posiada także system bezpiecznego przechowywania i udostępniania danych Faros o sumarycznej pojemności ponad 20 petabajtów oraz zaawansowane laboratorium wizualizacji wielkoskalowej i renderingu. Kluczowym elementem tego miejsca jest ściana wideo o powierzchni 15 m² oraz serwery generujące na podstawie danych z obliczeń obraz w rozdzielczości 8K Ultra HD.

Serwerownia została wyposażona w najnowocześniejsze istniejące na rynku systemy bezpieczeństwa, chłodzenia i zasilania. Szczególną uwagę zwrócono również na kwestie związane z ochroną środowiska. Aby zminimalizować zużycie energii elektrycznej, pomieszczenia części biurowej są ogrzewane ciepłem pochodzącym z pracujących w serwerowni komputerów.

Centrum Technologii ICM to odpowiedź środowiska naukowego na rosnące potrzeby polskiej gospodarki. Serwerownia ma służyć nie tylko do prowadzenia badań naukowych, ale przede wszystkim pełnić funkcję ośrodka analizy danych dla biznesu. Już teraz moc obu superkomputerów ICM wykorzystywana jest m.in. do badań medycznych nad nowymi lekami, precyzyjnego prognozowania pogody, badań nad nowymi materiałami dla przemysłu, symulacji geofizycznych zmian w skorupie ziemskiej, a także optymalizacji transportu i logistyki. ICM współpracuje też z międzynarodową organizacją lotnictwa cywilnego ICAO, analizując i optymalizując siatkę połączeń lotniczych na całym świecie. Centrum będzie wykorzystywane również jako ośrodek szkolący kadry w zakresie nauk o danych i ich analizy. Będą się tu również odbywały zajęcia dydaktyczne na kierunku inżynieria obliczeniowa prowadzonym przez ICM.

Centrum Technologii ICM to obiekt wyjątkowy w skali Europy Środkowo-Wschodniej i jedno z najlepszych europejskich centrów data science.

Prof. Marek Niezgódka, założyciel i dyrektor ICM UW:

Jesteśmy świadkami nowej rewolucji przemysłowej, w której kluczową rolę w biznesie i gospodarce zaczynają odgrywać różnego rodzaju dane. Przewagi biznesowe budowane są dzięki umiejętności przetwarzania tych informacji i wykonywania skomplikowanych obliczeń lub symulacji. Dlatego to miejsce ma być punktem, w którym nauka spotyka się z biznesem. Centrum Technologii ICM to nie tylko nowoczesna serwerownia, ale także najlepsi specjaliści od modelowania matematycznego czy Big Data. Naszą ambicją i celem jest odpowiadanie na rosnące potrzeby biznesu i administracji; dzięki wiedzy naszych ludzi i mocy naszych superkomputerów jesteśmy w stanie dać odpowiedź niemal na każde postawione przez biznes pytanie.

Maciej Remiszewski, z-ca dyrektora ICM UW ds. rozwoju i współpracy:

Analiza danych znajduje coraz więcej zastosowań także w naukach o społeczeństwie. Każdy człowiek współcześnie generuje na co dzień olbrzymie ilości danych zostawiając różne tzw. „cyfrowe ślady” swoich aktywności. Te dane w połączeniu z potężną mocą obliczeniową superkomputerów mogą dać nam zupełnie nowe spojrzenie na wiele zjawisk i zachowań społecznych. A ich przewaga nad klasycznymi badaniami społecznymi polega na tym, że analizujemy realne zachowania społeczne, a nie deklaracje.

Centrum Technologii ICM Rozumieć dane miniatura bookletu

Booklet „Centrum Technologii ICM. Rozumieć dane” (POL)

ICM Technology Centre Understanding Data booklet_thumbnail

Booklet "ICM Technology Centre. Understanding Data" (ENG)