Fizyka, technologia oraz modelowanie wzrostu kryształów

Podstawy fizykochemiczne budowy struktur krystalicznych o skali makro, mikro i NANO.
Rok akademicki 2011- 2012

Stanisław Krukowski, Michał Leszczyński

IWC PAN, Sokołowska 29/37 01-142 Warszawa

Zbigniew Żytkiewicz

IF PAN, Al. Lotników 32-46 02-668 Warszawa

Podstawa do obliczeń czasu:

teoria oraz modelowanie - I semestr = 15 wykładów po 2 godziny

metody doświadczalne i charakteryzacja - II semestr = 15 wykładów po 2 godziny

Wykład odbywać się będzie we wtorki, od 04.10.2011, o godz. 9.15 w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW w siedzibie przy ul. Pawińskiego 5a, blok D, V pietro, w sali konferencyjnej (http://www.icm.edu.pl/web/guest/lokalizacja ). Wyjątki w postaci zmienionej pory wykładu są zaznaczone na czerwono.

Uzasadnienie

Rozwój technik informatycznych, min. stworzenie nowych przyrządów elektronicznych o rozmiarach rzędu nanometrów, powstawanie nowych technik diagnostyki molekularnej (np. dla potrzeb medycyny) wymaga opanowania podstaw metod wytwarzania nowych materiałów i struktur. Nowym aspektem tego kursu będzie ujęcie problemów wytwarzania oraz własności nano-struktur i nano-materiałów, tworzących wstęp do nanotechnologii. W szczególności więc dotyczy to podstawowych metod wzrostu kryształów, zarówno objętościowych, w skali makro, jak i struktur kwantowych o wymiarach mikro i nano. W chwili obecnej kursy fizyki, chemii czy inżynierii materiałowej w Polsce, zarówno w Warszawie, jak i w innych miastach, nie obejmują wykładów z dziedziny podstaw wzrostu kryształów. Proponowany poniżej program zawiera kurs podstaw wzrostu kryształów (zwłaszcza półprzewodników), zarówno w ujęciu teoretycznym, jak i przegląd głównych technik wzrostu oraz metod charakteryzacji. Zakładamy, że kurs ten nie będzie wyczerpującym opisem tematu. Będzie natomiast dawał wystarczające podstawy dla zrozumienia dziedziny, stanowiąc jednocześnie dobry punkt wyjścia dla dalszej samodzielnej nauki. Kurs jest planowany dla doktorantów i młodych pracowników naukowych. Może też być pożyteczny dla studentów IV i V roku studiów pod warunkiem jednak opanowania podstaw mechaniki kwantowej, mechaniki statystycznej i fizyki ciała stałego na poziomie uniwersyteckim. Na zakończenie rocznego cyklu wykładów przewidujemy wizytę studentów w laboratoriach wzrostu kryształów Instytutu Fizyki PAN i Instytutu Wysokich Ciśnień PAN w Warszawie. Pozwoli to na zapoznanie zainteresowanych studentów z istniejącą bazą eksperymentalną i ze szczegółami prowadzonych prac badawczych.

Kurs jest adresowany do doktorantów takich instytutów, jak: Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych, Instytut Fizyki PAN, Instytut Wysokich Ciśnień PAN, Instytut Technologii Elektronowej, oraz studentów i doktorantów Wydziałów Fizyki i Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Wydziałów Inżynierii Materiałowej, Fizyki oraz Chemii Politechniki Warszawskiej.

Semestr I

1. Wzrost kryształów objętościowych półprzewodników na świecie i w Polsce (Michał Leszczyński) - 04.10.2011
    • Wzrost kryształów objętościowych półprzewodników elementarnych: diament. krzem, german
    • Wzrost kryształów objętościowych półprzewodników złożonych: GaAs, InP, GaN, kryształy II-VI
  2.

3. Wzrost warstw epitaksjalnych półprzewodników na świecie i w Polsce (Michał Leszczyński) - 11.10.2011
    • Wzrost warstw epitaksjalnych i zastosowania: elektronika, optoelektronika
    • Perspektywy nowych zastosowań

4. Równowaga termodynamiczna (Stanisław Krukowski) 19.10.2011
    • podstawy równowagi wielofazowej: temperatura, ciśnienie, potencjał chemiczny
    • równowaga: faza gazowa – faza stała
    • równowaga faza ciekła – faza gazowa
    • równowaga układów wieloskładnikowych
  5.

6. Równowagowe własności powierzchni krystalicznych (Stanisław Krukowski) - 26.10.2011
    • równowagowy kształt powierzchni
    • równowagowa struktura powierzchni krystalicznych
    • powierzchnie kryształów rzeczywistych: relaksacja i rekonstrukcja
    • zjawiska elektryczne na powierzchni – stany i pola powierzchniowe
    • metody badań atomowej struktury powierzchni
  7.

8. Termodynamiczne ujecie procesów wzrostu (Stanisław Krukowski) - 08.11.2011
    • stany nierównowagi – pojecie lokalnej równowagi
    • mikroskopowe ujecie kinetyki procesów chemicznych – pojęcie równowagi cząstkowej
    • procesy dyfuzji
    • przesycenie i przechłodzenie
    • nukleacja homogeniczna i heterogeniczna - 2d oraz 3d.
  9.

10. Procesy kinetyczne na powierzchni (Stanisław Krukowski) - 15.11.2011 oraz 22.11.2011
    • procesy adsorpcji i desorpcji
    • procesy atomowe na powierzchni – dyfuzja powierzchniowa